Hoppa direkt till huvudmenyn

Hoppa direkt till sidans innehåll

ITiS-rapport, NO-arbetslaget

IT- baserad NO-utbildning för elever i grundskolans senare del vid Älvdalsskolan.
Deltagare i projektet:


Backlund, L-G teknik
Barke, Lars matematik
Grudd, Elaine fysif, biologi och kemi
Hård Karin fysik, kemi, biologi och matematik
Lundgren Jörgen fysik,biologi och kemi

 

Elevgrupper som ingår i projektet.

Inledningsvis kommer elever i årskurs 7-9 som valt NO som "elevens val" att ingå i projektet.
 
 
Arbetslaget som det fungerar idag.
För närvarande arbetar år 7och 9 integrerat medan åk 8 arbetar separat i NO.

 

Hur kan arbetslaget utvecklas för att bättre stödja elevernas lärande?
Utvärdering av projektet får utvisa detta.

 

Idéskiss
Projektet går ut på att eleverna startar en hemsida för NO. Denna sida nås via det europeiska skoldatanätet samt det svenska skoldatanätet.

Hemsidan är en frågelåda till vilken andra elever kan ställa frågor om NO. Eleverna i projektgruppen söker svar på inkomna frågor. Arbetet med att söka svar på frågorna innefattar sökning i litteratur och IT-media, diskussioner, laborationer etc. Frågorna och svaren läggs sedan ut på hemsidan.

För att kunna publicera svaren krävs förutom dator tillgång till digitalkamera och scanner.

Projektgruppen ska ha tillgång till mediautrustning och en sal med laborationsutrustning. I lärosalen skall även finnas uppslagsböcker, faktaböcker och material tillgängligt på CD-Rom samt tillgång till internet.

 

Tidsplan för projektet
Till en början pågår projektet under vt 2000

 

Mål för projektet
Målet för projektet är att integrera IT med NO, så att eleverna utvecklar färdighet i att använda IT och stärker sina kunskaper i NO och språk.

Målet är också att utveckla arbetslagets arbetssätt.

 

Plan för uppföljning och utvärdering av projektet
För att säkerställa kvaliteten på utvecklingsprojektet kommer regelbundna utvärderingar att genomföras.

Program för uppföljning och utvärdering av projektet och dess fortsättning utarbetas i samråd med lärarhögskolan. Målgrupper är deltagande elevgrupper, pedagoger och skolledning.

Utvärderingsresultatet kommer att offentliggöras genom interna informationskanaler samt på projektets hemsida.

 

NO-gruppen Älvdalsskolan

 

Första utvärderingen

Metodbeskrivning.

Elevgrupp.

Elevgruppen i projektet har varit de som valt NO som elevens val.Det visade sig att det blev svårt att genomföra projektet i den gruppen.

Vi gör därför ett nytt försök till hösten med NO 9 i halvklassgrupper i olika omgångar.

Varje grupp kommer att arbeta med detta under en sjuveckorsperiod och projektet kommer därför att pågå under hela läsåret.

 

Metod.

Metod vi har startat en hemsida och på denna hemsida ska eleverna i NO 9 svara på frågor om No, som inkommit till sidan. För att kunna ge svaren på inkomna frågor ska de bl a söka svaren på internet.

Målet för projektet förblir detsamma som tidigare -

- att integrera IT och NO

- att utveckla färdigheter i att använda IT

- att stärka kunskaper i NO och språk

- att utveckla arbetslagets arbetssätt

 

Älvdalens kommun, Box 100, 796 22 Älvdalen,
Besöksadress Permatsvägen 1,
796 31 Älvdalen, 0251-313 00.
kommun@alvdalen.se

Vill ni ha in material på kommunens hemsida? Evenemangstips, annat av allmänintresse? Maila till webb@alvdalen.se

Ansvarig för sidan: Anders Barke, anders.barke@alvdalen.se 0251-314 56