Hoppa direkt till huvudmenyn

Hoppa direkt till sidans innehåll

Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige är det högst beslutande organet i en kommun.
Kommunens medborgare röstar in förtroendevalda i kommunfullmäktige.
Man kan säga att kommunfullmäktige fungerar som kommunens "riksdag" som fattar de övergripande besluten.

Ordförande: Stig Olsson

1:e Vice ordförande: Åke Näslund
2:e Vice ordförande: Inger Nyberg

Ledamöter Parti Kontakt
Peter Egardt Socialdemokraterna peter.egardt@alvdalen.se
Kjell Tenn Centerpartiet kjell.tenn@alvdalen.se
Gunnar Barke Socialdemokraterna gunnar.barke@alvdalen.se
Petra Aho Socialdemokraterna petra.aho@home.se
Maria Eriksson Centerpartiet maria.e.eriksson@alvdalen.se
Nils-Åke Norman Moderaterna nils-ake.norman@alvdalen.se
Kerstin Knuts Socialdemokraterna k.knuts@telia.com
Rolf Knuts Sverigedemokraterna rolf_pla@hotmail.com
Emil Henning Socialdemokraterna emil@digistream.se
Jan Spånberg Centerpartiet jan.spanberg@nodava.se
Lisbeth Mörk-Amnelius Kommunlistan lisbeth.mork-amnelius@alvdalen.se
Mattias Högberg Socialdemokraterna mattias.hogberg@alvdalen.se
Leif Ekström Socialdemokraterna leif.ekstrom@alvdalen.se
Kjell Landén Moderaterna kjell@destinationidre.se
Marica Leandersson Centerpartiet marica.leandersson@edu.alvdalen.se
Stig Olsson Socialdemokraterna stig.olsson@alvdalen.se
Maria Åslund Socialdemokraterna maria.aslund@alvdalen.se
Daniel Nyström Centerpartiet daniel.nystrom@alvdalen.se
Birgitta Martinsson Sverigedemokraterna birma44@hotmail.com
Christine Lundberg Socialdemokraterna christine.lundberg@alvdalen.se
Åke Näslund Socialdemokraterna ake.naslund@skutan.baptist.se
Roland Dahlström Centerpartiet idrolle@privat.utfors.se
Östen Sjögren Kommunlistan osten.sjogren@alvdalen.se
Maria Hinders Socialdemokraterna maria.hinders@alvdalen.se
Anders Björklund Socialdemokraterna anders.bjorklund@alvdalen.se
Göran Olsson Centerpartiet goran.olsson@alvdalen.se
Annelie Qvicker Miljöpartiet alli.q@hotmail.com
Karin Ardefelt Socialdemokraterna karin.ardefeldt@alvdalen.se
Hans Kristiansson Socialdemokraterna hrf@idrefjall.se
Inger Nyberg Centerpartiet inger.nyberg@alvdalen.se
Mikael Westerling Sverigedemokraterna  
Malin Homström Moderaterna malin.holmstrom@hotmail.com
Ulla-Britt Emanuelsson Socialdemokraterna ullabritt_emanuelsson@hotmail.com
Jan-Olov Heed Socialdemokraterna janolofheed@gmail.com
Ann-Britt Larsson Moderaterna ann-britt63@hotmail.com
Ersättare Parti Kontakt
Anette Eriksson Socialdemokraterna anette.eriksson@alvdalen.se
Hendrik Klein Poelhuis Moderaterna henkkpl@hotmail.com
Birgitta Sjögren Kommunlistan birgitta.sjogren@alvdalen.se
Helena Andersson Miljöpartiet helena@renbiten.se
Karita Graf Centerpartiet karita.graf@gmail.com
Kent Eriksson Socialdemokraterna kent.eriksson@nodava.se
Margareta Grabowska Socialdemokraterna margareta.grabowska@alvdalen.se
Patrik Ardefelt Kommunlistan pardefeldt@yahoo.com
Tore Eriksson Centerpartiet  
Sam Risander Socialdemokraterna sam@risander.se
Björn Antonsson Moderaterna b.antonsson@telia.com
Paulina Sörling Centerpartiet paulina.sorling@alvdalen.se
Per-Arne Pettersson Centerpartiet  
Linda Westling Socialdemokraterna  
Viktor Barke Socialdemokraterna viktor.barke@gmail.com
Carl-Arvid Dahlrot Socialdemokraterna carl-arvid.dahlrot@caverion.se
Ken Järn Socialdemokraterna ken.jarn@alvdalen.se
Mari Rustad Socialdemokraterna mari.rustad@edu.alvdalen.se
Jimmy Skord Miljöpartiet jimmy.skord@alvdalen.se

Kontakta oss

 

Älvdalens kommun

 

   

E-post: kommun@alvdalen.se                       

Tel: 0251-313 00                                             Fax: 0251-312 09
  Postadress:
Box 100, 796 22 Älvdalen
Besöksadress:
Permatsvägen 1, 796 31 Älvdalen
Org.nr:
212000-2197