Hoppa direkt till huvudmenyn

Hoppa direkt till sidans innehåll

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsen är kommunens högsta verkställande organ och man kan säga att den är kommunens "regering".
Kommunstyrelsen ansvarar för att de beslut som fattas utav kommunfullmäktige verkställs samt förbereder de ärenden som kommunfullmäktige ska behandla.
Kommunstyrelsens ledamöter och ersättare utses av kommunfullmäktige.


Ordförande: Peter Egardt
Vice ordförande: Anette Eriksson

Ledamöter Parti Kontakt
Peter Egardt Socialdemokraterna peter.egardt@alvdalen.se
Mattias Högberg Socialdemokraterna mattias.hogberg@alvdalen.se
Anders Björklund Socialdemokraterna anders.bjorklund@alvdalen.se
Arne Jönsson Socialdemokraterna arne@abidrearne.se
Anette Eriksson Socialdemokraterna anette.eriksson@alvdalen.se
Karin Ardefelt Socialdemokraterna karin.ardefelt@alvdalen.se
Annelie Qvicker Miljöpartiet alli.q@hotmail.com
Kjell Tenn Centerpartiet kjell.tenn@alvdalen.se
Jan Spånberg Centerpartiet jan.spanberg@nodava.se
Maria Eriksson Centerpartiet maria.e.eriksson@alvdalen.se
Daniel Nyström Centerpartiet daniel.nystrom@alvdalen.se
Nils-Åke Norman Moderaterna nils-ake.norman@alvdalen.se
Rolf Knuts Sverigedemokraterna rolf_pla@hotmail.com
Ersättare Parti Kontakt
Leif Ekström Socialdemokraterna leif.ekstrom@alvdalen.se
Kerstin Knuts Socialdemokraterna k.knuts@telia.com
Petra Aho Socialdemokraterna petra.aho@alvdalen.se
Jan-Olov Heed Socialdemokraterna janolofheed@gmail.com
Viktor Barke Socialdemokraterna viktor.barke@gmail.com
Margareta Grabowska Socialdemokraterna margareta.grabowska@alvdalen.se
Helena Andersson Miljöpartiet helena@renbiten.se
Ken Järn Socialdemokraterna ken.jarn@alvdalen.se
Monica Jönsson Thollander Socialdemokraterna monica.jonsson-thollander@alvdalen.se
Siv Nilsson Socialdemokraterna siv_nilsson@hotmail.com
Kent Eriksson Socialdemokraterna kent.eriksson@nodava.se
Lenita Hahlin Socialdemokraterna lenitahahlin@hotmail.com
Mari Rustad Socialdemokraterna mari.rustad@edu.alvdalen.se
Jimmy Skord Miljöpartiet jimmy.skord@alvdalen.se
Kerstin Lagerberg Centerpartiet  
Marica Leandersson Centerpartiet marica.leandersson@edu.alvdalen.se
Edita Pinxter Centerpartiet edita.pinxter@alvdalen.se
Tore Eriksson Centerpartiet  
Roland Svensson Moderaterna roland27000@gmail.com
Roland Dahlström Centerpartiet idrolle@privat.utfors.se
Göran Olsson Centerpartiet goran.olsson@alvdalen.se
Anders Lagerberg Centerpartiet anders.lagerberg@alvdalen.se
Sven-Olov Åsberg Moderaterna sven.olov.asberg@alvdalen.se
Kjell Landén Moderaterna kjell@destinationidre.se
Roland Graf Sverigedemokraterna rolle_g2003@yahoo.se
Birgitta Martinsson Sverigedemokraterna birma44@hotmail.com

Kontakta oss

 

Älvdalens kommun

 

   

E-post: kommun@alvdalen.se                       

Tel: 0251-313 00                                             Fax: 0251-312 09
  Postadress:
Box 100, 796 22 Älvdalen
Besöksadress:
Permatsvägen 1, 796 31 Älvdalen
Org.nr:
212000-2197