Hoppa direkt till huvudmenyn

Hoppa direkt till sidans innehåll

Valnämnd

Valnämnden är en kommunal nämnd som är vald av kommunfullmäktige.
Valnämnden organiserar samt handhar uppgifter från de allmänna valen till riksdag, landsting, kommunfullmäktige och val till Europaparlamentet.

Ordförande: Jan-Olov Heed
Vice ordförande: Inger Nyberg

Ledamöter Parti Kontakt
Jan-Olov Heed Socialdemokraterna janolofheed@gmail.com
Maria Hinders Socialdemokraterna maria.hinders@alvdalen.se
Christin Lundberg Socialdemokraterna christine.lundberg@alvdalen.se
Ulla Back Olsson Socialdemokraterna ulla.back-olsson@alvdalen.se
Inger Nyberg Centerpartiet inger.nyberg@alvdalen.se
Bo Olsson Centerpartiet gladjeboolsson@hotmail.com
Kjell Landén Moderaterna kjell@destinationidre.se
Ersättare Parti Kontakt
Carl-Arvid Dahlrot Socialdemokraterna carl-arvid.dahlrot@caverion.se
Maria Åslund Socialdemokraterna maria.aslund@alvdalen.se
Margaretha Bylund Socialdemokraterna  
Mari Rustad Socialdemokraterna mari.rustad@edu.alvdalen.se
Göran Olsson Centerpartiet goran.olsson@alvdalen.se
Edita Pinxter Centerpartiet edita.pinxter@alvdalen.se
Malin Holmström Moderaterna malin.holmstrom@hotmail.com

Kontakta oss

 

Älvdalens kommun

 

   

E-post: kommun@alvdalen.se                       

Tel: 0251-313 00                                             Fax: 0251-312 09
  Postadress:
Box 100, 796 22 Älvdalen
Besöksadress:
Permatsvägen 1, 796 31 Älvdalen
Org.nr:
212000-2197